سه شنبه ٠٥ مهر ١٤٠١
غارها

-غار یخگان:

غار یخگان در منتهی الیه جنوب شرقی شهرستان خلخال در ضلع غربی رشته ماسوله داغ(تالش)و در ارتفاع حدود 2400متری از سطح دریای آزاد واقع است . غار یخگان در دامنه غربی کوهی به نام یخگان داغی (بوز خانه داغی) وبا اختلاف ارتفاع 100-80 متر فاصله از نوک قله با جنس آهک و در جهت شرقی قرار گرفته است غار دارای دو دهانه ورودی با اختلاف ارتفاع حدود 25 کیلومتر با یکدیگر است قطر دهانه ورودی اصلی که برای ورود غار راحت تر است 50-40 سانتی متر می باشد که از طریق یک راهرو تنگ و باریک و طولانی به طول 10 متر و به قطر حداکثر 50 سانتی متر به تالار وسیعی منتهی می شود طول و عرض بیشینه این تالار به ترتیب 5/36 و15 متر و حداکثر ارتفاع آن حدود 15-12 متر می باشد. حوضچه آبی به عمق 20 سانتی متر و در ارتفاع 5/1متری از کف غار تشکیل شده است آب حوضچه از جمع شدن قطرات آب ناشی از تقطیر در اثر برخورد بخار آب با دیواره سرد تأمین می شود.جالب اینکه در مواقعی که هوای بیرون غار گرم است انجماد صورت می گیرد و با سرد شدن هوا خارج،علاوه بر این که یخ تشکیل نمی شود بلکه یخ های موجود نیز به تدریج ذوب می شوند.

2-غار هفت خانه:

غار هفت خانه(یدی اولر)در جنوب غربی شهر خلخال و شمال روستای گرمخانه و در ارتفاع حدود 1600متر از سطح دریا قرار دارد.غار هفت خانه از 7تالار کوچک که به ترتیب به شکل U پشت سر هم قرار دارند تشکیل شده است.این غار دارای دو دهانه ورودی است دهانه اصلی رو به شرق قرار دارد چهار تالار از این دهانه به سهولت قابل دسترسی است ارتفاع این تالارها به طور متوسط بیشتر از 3متر می باشد و ارتباط به خانه پنجم از طریق یک راهرو به طول 4متر و به عرض و ارتفاع 70و50 سانتی متر که طرفین آن سنگ چین شده است صورت می گیرد.

منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 478
 بازدید امروز : 234
 کل بازدید : 1729361
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/5156

 

تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان اردبیل بوده و استفاده از  مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است.