جمعه ١٢ آذر ١٤٠٠
اخبار > 57 درصد اعتبارات 1400 ابلاغ شده است / مبادله موافقت‌نامه تا 70 درصد


  چاپ        ارسال به دوست

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي اردبيل:

57 درصد اعتبارات 1400 ابلاغ شده است / مبادله موافقت‌نامه تا 70 درصد

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان اردبيل گفت: تاكنون 57 درصد تخصيص اعتبارات سال 1400 به استان اردبيل ابلاغ شده است.
به گزارش حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل، داود شايقي در ششمين جلسه شوراي برنامه‌ريزي استان اردبيل با ارائه گزارشي از فعاليت‌ حوزه برنامه‌ريزي اظهار كرد: با تكميل مطالعات آمايش استان اردبيل و ضرورت اجرايي شدن اين سند مهم و ارزشمند اميدواريم مسير توسعه استان به شكل مطلوب طي شود.
وي تصريح كرد: فاز اول مطالعات آمايش استان در سال 85 به انجام رسيده بود اما فاز تكميلي آن از سال 97 شروع شد تا با انتخاب يك مشاور زبده، ملي و صاحب صلاحيت در اين حوزه بتوانيم سند آمايش استان را به تصويب ملي و استاني رسانده و آماده اجرا كنيم.
رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان اردبيل گفت: اين سند در اختيار مديران دستگاه‌هاي اجرايي است تا در افق 1424 بتوانند اين سند را مورد استفاده قرار داده و بر اساس مطالعات علمي و تخصصي انجام شده در اين زمينه با همكاري نخبگان و دانشگاهيان تحول جدي را در استان رقم بزنند.
شايقي افزود: در كنار تهيه سند آمايش استان، ما سعي كرديم با همكاري فرمانداران، سند توسعه شهرستان‌ها را نيز با چشم‌انداز متناسب با آمايش استان تهيه كنيم كه براي 10 شهرستان اين سند تهيه شده و شهرستان‌هاي انگوت و اصلاندوز نيز در داخل مجموعه سند توسعه گرمي و پارس‌آباد لحاظ شده است.
وي در بخش ديگري از سخنان خود خاطر نشان كرد: بر اساس برنامه ششم توسعه و تبصره 27 براي اشتغال روستاهاي بالاي 20 خانوار نيز تهيه طرح و مطالعات دقيق در اين زمينه انجام شده و اميدواريم بر اساس اين اسناد توسعه روستاهاي بزرگ استان نيز در قواره و شكل مطلوب به انجام برسد.

مبادله كامل موافقت‌نامه بودجه 1400 تا آخر مهرماه
رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان اردبيل به تهيه و تدوين لايحه بودجه 1401 اشاره كرد و ادامه داد: در يك هفته آينده كار تهيه و تدوين اين لايحه آغاز خواهد شد و ما نيز متناسب با شرايط ملي سعي خواهيم كرد در اين حوزه نقش‌آفريني كنيم.
شايقي اجراي 48 طرح ملي و ملي استاني شده را يادآور شد و اضافه كرد: 30 پروژه به صورت ملي و 18 پروژه به صورت ملي استاني با انجام مبادله موافقت‌نامه به صورت درون استاني در حال انجام و اولويت برنامه‌ريزي‌هاست كه اميدواريم تكميل و به سرانجام رساندن اين پروژه‌هاي ملي و ملي استاني را شاهد باشيم.
وي نمونه اين پروژه‌ها را راه آهن، توسعه بزرگراه‌ها، تأمين آب شرب شهري و روستايي، طرح‌هاي زيربنايي كشاورزي، حوزه بهداشت، درمان و فرهنگ اعلام كرد و گفت: بر اساس بخشنامه ابلاغي تا 16 آذرماه كه دولت لايحه بودجه 1401 را تدوين و به مجلس ارائه خواهد كرد، ما فرصت ارائه پيشنهادات به صورت استاني را داريم تا در رديف بودجه سال آينده مورد توجه و دقت نظر قرار گيرد.
شايقي بيان كرد: با توجه به اينكه توزيع اعتبارات سال 1400 از نيمه دوم سال آغاز شده در 15 روز گذشته موفق شديم بيش از 75 درصد مبادله موافقت‌نامه‌ها را انجام دهيم.
وي در ادامه سخنان خود اظهار كرد: پيش‌بيني مي‌كنيم تا آخر مهرماه تمامي مبادله موافقت‌نامه بين دستگاه‌هاي اجرايي و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي انجام شده و به سرعت شاهد جذب و تخصيص منابع و اعتبارات باشيم.
دبير شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان تصريح كرد: براي 48 طرح ملي و ملي استاني بيش از يك‌هزار ميليارد تومان اعتبار ابلاغ شده و با انجام موافقت‌نامه‌ها سعي بر اين است تا تخصيص صد درصدي اين منابع را در مسير بهره‌برداري كامل اين طرح‌ها شاهد باشيم.

500 پروژه نيمه‌تمام در انتظار تكميل

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان اردبيل گفت: در استان اردبيل غير از پروژه‌هاي مستمر، تعمير و نگهداري، 500 پروژه نيمه‌تمام وجود دارد كه سعي خواهيم كرد با اولويت و نيازسنجي اين پروژه‌ها را تكميل و آماده بهره‌برداري كنيم.
شايقي از ابلاغ يك‌هزار و 300 ميليارد تومان اعتبار در هفته‌هاي اخير براي تكميل پروژه‌هاي نيمه‌تمام استان خبر داد و افزود: 57 درصد تخصيص اعتبارات در شش ماهه اول امسال انجام شده و بعد از مبادله موافقت‌نامه‌ها سعي بر اين است تا تخصيص اعتبارات به صورت نقدي و اسناد در اولويت‌ قرار گيرد.
وي بيشترين پرداختي را مربوط به حقوق نيروهاي طرحي، آبداران و راهداران اعلام كرد و ادامه داد: در كنار تخصيص اعتبارات براي پروژه‌هاي نيمه‌تمام، سعي بر اين است تا پرداختي به نيروهاي شاغل در ادارات با اولويت نيروهاي طرحي و قراردادي به انجام برسد.

شايقي در بخش ديگري از سخنان خود خاطر نشان كرد: انتظار مي‌رود مديريت جديداستان و مديران دستگاه‌هاي اجرايي با تصميمي منطقي همراه با مهندسي ارزش تكميل پروژه‌هاي نيمه‌تمام استان را با اولويت در دستور كار قرار دهند كه قطعا تكميل پروژه‌هاي محرك توسعه استان به تقويت نظام تحولي نيز كمك خواهد كرد.

سهم شهرستان‌ها در توزيع اعتبارات به دقت رعايت شده است

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان اردبيل اضافه كرد: تيم سياست‌گذاري استان تلاش خواهد كرد تا با رصد مسائل توسعه‌اي استان به روند موجود شتاب بيشتري بخشيده و حركت‌هاي تحولي را مورد حمايت جدي قرار دهند.

وي با بيان اينكه توزيع اعتبارات در بين شهرستان‌ها به عدالت انجام شده است، ادامه داد: يكي از نمايندگان استان به توزيع اعتبارات معترض بود كه ما از ديوان محاسبات خواستيم گزارش دقيقي را از نحوه توزيع و تقسيم اعتبارات ارائه كند كه اين گزارش نشانگر پرهيز سازمان مديريت و برنامه‌ريزي در تبعيض و يا ايجاد ناعدالتي در توزيع اعتبارات است كه به صراحت اعلام شد سهم شهرستان‌ها در اين روند توزيع اعتبارات لحاظ شده است.
شايقي در بخش ديگري از سخنان خود اظهار كرد: ما به هيچ وجه نمي‌توانيم در توزيع اعتبارات سهم شهرستان‌ها را ناديده بگيريم چرا كه در عصر رسانه‌ها و فضاي مجازي كوچكترين ناعدالتي و عدم الزام به قوانين حاشيه‌هايي را به همراه خواهد داشت و به عنوان سوژه مهم مورد توجه و پيگيري قرار مي‌گيرد.
وي سياست انقباضي دولت و سازمان برنامه و بودجه را در تخصيص اعتبارات و رعايت اصل صرفه‌جويي يادآور شد و تصريح كرد: قطعا سعي بر اين است تا بخش عظيمي از توزيع منابع به صورت درست و منطقي انجام شده و از ريخت و پاش‌ها جلوگيري شود كه البته ما در استان راهكارهايي را نيز براي تأمين منابع مالي با استاندار اردبيل در نظر گرفتيم.
شايقي با بيان اين راهكارها گفت: خلق منابع و فروش اموال مازاد از جمله اين راهكارهاست كه امور مالياتي استان در شش ماهه اول امسال 107 ميليارد تومان ماليات داشته كه 80 ميليارد تومان آن مازاد بوده است.
وي افزود: قطعا در كنار كسب مازاد درآمد سعي و تلاشمان بر اين خواهد بود تا از ظرفيت فروش اموال استفاده كرده و تأمين منابع را انجام دهيم.
شايقي در ادامه سخنان خود خاطر نشان كرد: براي 24 دستگاه اجرايي استان كه مبادله موافقت‌نامه انجام مي‌شود، سعي بر اين است تا هيچ‌گونه كمي و كاستي مشاهده نشود بلكه تلاش شده تا آخر شهريورماه تمامي حق و حقوق پرسنل و كاركنان در استان پرداخت شود.
وي اضافه كرد: اميدواريم امسال نيز پاداش پايان خدمت بازنشستگان را در همين سال جاري پرداخت كرده و زمينه رضايتمندي آنها را فراهم كنيم.
شايقي با اشاره به برخي پروژه‌هاي محرك توسعه استان و شهرستان‌ها بيان كرد: تكميل راه آهن اردبيل – ميانه، محور كلور – درام، اردبيل – مشگين‌شهر، پارس‌آباد به مشگين‌شهر، تكميل پروژه‌هاي حوزه آب به ويژه پاياب سد خداآفرين، گيوي و عمارت و طرح‌هاي حوزه كشاورزي و آبخيزداري و رفع خشكسالي در كنار پروژه‌هاي فرهنگي و اجتماعي در اولويت برنامه‌ريزي‌ها و هدف‌گذاري‌ها خواهد بود.
رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان اردبيل تاكيد كرد: ما سعي مي‌كنيم در كنار فروش اموال مازاد با منابع زياد و حجم كمتر به تقويت نظام درآمدي استان كمك كنيم.
وي همچنين ادامه داد: با تاكيد استاندار اردبيل قرار شد تا يك هفته آينده طرح‌ها و پروژه‌هاي پيشران توسعه استان در ابعاد ملي و شهرستان‌ها با همكاري مديران دستگاه‌هاي اجرايي و فرمانداران احصا شده و در سفر پيش روي رئيس جمهور براي تأمين منابع مالي آنها برنامه‌ريزي‌هاي درستي انجام شود.


١٠:٣٢ - دوشنبه ١٩ مهر ١٤٠٠    /    شماره : ٢١٩٨    /    تعداد نمایش : ٤٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 563160
 بازدید امروز : 187
 کل بازدید : 1458376
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0/2969

 

تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان اردبیل بوده و استفاده از  مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است.