جمعه ٠١ بهمن ١٤٠٠
اخبار > عملکرد بودجه هزینه‌ای اردبیل 420 میلیارد تومان بود


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل:

عملکرد بودجه هزینه‌ای اردبیل 420 میلیارد تومان بود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل گفت: عملکرد بودجه و اعتبارات هزینه‌ای 24 دستگاه اجرایی استان اردبیل در سال گذشته 420 میلیارد تومان بوده است.
به گزارش حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل، داود شایقی در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه در نیمه اول سال 1400 اظهار کرد: تا دهم اردیبهشت ماه فرصت جذب و پرداخت اعتبارات هزینه‌ای در استان را داشتیم که با تلاش 24 دستگاه استانی پرداخت حقوق و مزایای کلیه کارکنان در موعد مقرر به انجام رسید.
وی با اشاره به جذب 100 درصدی اعتبارات هزینه‌ای استان در سال 99 خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش 50 درصدی حقوق پرسنل در اواخر سال 98 ما سعی کردیم در سال 99 با اعمال این افزایش پرداختی کارکنان را در استان اردبیل به صورت کامل انجام دهیم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل ادامه داد: تنها استان در کشور هستیم که تمام مطالبات بازنشستگان پرداخت شده و هیچ بدهی به کارکنان و بازنشستگان در سطح استان نداریم.
 
جذب 90 درصدی اعتبارات عمرانی در استان اردبیل
شایقی به آخرین وضعیت اعتبارات عمرانی اشاره کرد و گفت: تا پایان تیرماه فرصت جذب اعتبارات عمرانی وجود داشت که از دستگاه‌های اجرایی خواستیم تا در 18 روز باقیمانده سعی کنند 100 درصد اعتبارات عمرانی جذب شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل افزود: هرچند امکان تمدید این مهلت تا آخر شهریور با مصوبه مجلس وجود دارد  اما تا آخر تیرماه جذب 100 درصدی اعتبارات اتفاق افتاده و برگشتی اعتباری را به خزانه شاهد نیستیم.

شایقی بیان کرد: 88 هزار میلیارد تومان اعتبارات عمرانی کشور در سال گذشته بود که سرانه استان اردبیل در جذب این اعتبارات 2 درصد است که رقمی در حدود 1700 میلیارد تومان را شامل می‌شود.
وی گفت: سالانه 50 تا 60 درصد تخصیص این اعتبارات اتفاق می‌افتد که 900 میلیارد تومان رقم تخصیصی اعتبارات عمرانی استان اردبیل است که همه ساله با تلاش دستگاه‌های اجرایی این مبلغ جذب می‌شود.
دبیر شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان اردبیل اظهار کرد: عملکرد ما در سال 99 جذب و تخصیص 3 هزار میلیارد تومان بوده که از منابع مختلف این اعتبارات برای استان تخصیص یافته که یک رقم قابل توجه در مسیر توسعه استان اردبیل است.

اخذ ماده 23 برای طرح‌های زیربنایی در اردبیل

شایقی خاطرنشان کرد: ما در سالجاری موفق شدیم تا برای برخی از طرح‌ها مجوز ماده 23 بگیریم که از جمله این طرح‌ها دوبانده سربند به مشگین‌شهر، سد هشجین، فاضلاب نمین و همچنین ردیف اعتباری برای پروژه ریلی اردبیل – پارس‌آباد بوده که در بودجه 1400 و در پیوست لحاظ شده است.
وی از افزایش 78 درصدی اعتبارات استان در سال 1400 خبر داد و بیان کرد: با تلاش مشترک استاندار اردبیل، نمایندگان و برخی از مدیران جذب اعتبارات سال 1400 شروع شده و به سرعت زمینه تخصیص این منابع را شاهد خواهیم بود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل افزود: اعتبارات عمرانی امسال کشور 104 هزار میلیارد تومان براساس مصوبه مجلس است که با در نظر گرفتن سهم دو درصدی استان اردبیل اعتبارات امسال اردبیل 2 هزار میلیارد تومان است.
شایقی ظرفیت‌های قانونی بودجه 1400 را در قالب ردیف متفرقه یادآور شد و تصریح کرد: از جمله این اعتبارات و منابع ویژه طرح‌های آبرسانی روستایی است که مجلس سهمیه ویژه‌ای برای این بخش در نظر گرفته که سهم استان اردبیل 265 میلیارد تومان است.
وی سهم اردبیل را در بخش اصلاح و بهبود راه‌های روستایی 112 میلیارد تومان و کمک به اجرای طرح‌های هادی روستایی را 48 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: برای محرومیت‌زدایی روستاها با همکاری قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) 384 میلیارد تومان منابع برای اردبیل پیش‌بینی شده است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل اضافه کرد: با این منابع و همچنین 30 طرح ملی و ملی استانی شده تلاش در سال 1400 بر این است تا با توزیع شهرستانی در فصل کاری بخش عظیمی از پروژه‌ها به سرانجام برسد.

شایقی از توزیع اعتبارات با ضریب مشخص در بین شهرستان‌های استان اردبیل خبر داد و بیان کرد: فرمانداران شهرستان‌ها در مدت 10 روز فرصت توزیع اعتبارات براساس شاخص‌های اعلام شده را دارند و قرار شده برای طرح‌های ویژه راه، آب و عمران روستایی نیز توزیع این منابع با اولویت مناطق محروم و کم‌برخوردار انجام شود.

طرح‌های نیمه تمام و جهش تولید در اولویت توزیع اعتبارات
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل اولویت توزیع اعتبارات 1400 را تکمیل طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت 80 درصد اعلام کرد و گفت: پرداخت مطالبات پیمانکاران و تخصیص اعتبار ویژه برای طرح‌های جهش تولید و اشتغالزا مورد توجه جدی قرار می‌گیرد.
شایقی افزود: با توجه به شرایط خشکسالی و بحران آب تکمیل طرح‌های آبرسانی در شهرها و روستاها دیگر اولویت جدی است و در کنار آن طرح‌های گردشگری و توجه به زیرساخت‌های بخش صنعت و کشاورزی از دیگر اولویت‌های تامین اعتبارات سال 1400 است.

تخصیص 500 میلیارد تومان برای راه آهن اردبیل

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل به سفرهای مکرر رئیس سازمان برنامه و بودجه به استان و بازدید از راه آهن اشاره و اظهار کرد: سال گذشته یک هزار میلیارد تومان منابع با تخصیص 100 درصد برای پروژه راه آهن اردبیل – میانه تزریق شده است.
شایقی خاطرنشان کرد: در سه ماهه  اول امسال نیز 500 میلیارد تومان منابع جدید به این پروژه ریلی اختصاص یافته که 100 میلیارد تومان آن نقدی و 400 میلیارد تومان نیز اسناد خزانه بوده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل ادامه داد: در سفرهای متعدد وزرا و معاونین رئیس جمهور سعی می‌کنیم تا با همراهی مدیران بیشترین جذب اعتبارات را انجام دهیم و با اخذ منابع متعدد و تخصیص 100 درصدی آنها طرح‌های زیربنایی به ویژه در بخش راه، راه آهن و آب و خاک در حال اجراست.

جذب 100 درصدی بودجه سفر رئیس جمهور به اردبیل
شایقی در مورد سفر رئیس جمهور  در سال 98 و جذب اعتبارات آن بیان کرد: 100 درصد بودجه سفر رئیس جمهور به استان اردبیل جذب شده و 86 میلیارد تومان منابع باقی مانده نیز در یک ماه اخیر و با دستور رئیس سابق سازمان برنامه و بودجه  کشور تخصیص یافته است.

وی گفت: برای جذب 100 درصدی این اعتبار فرصت به وجود آمده تا پایان سال مالی 1400 خواهد بود که انتظار می‌رود به شکل کامل این منابع صرف اجرا و تکمیل پروژه‌های مصوب استان شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل هرگونه جابجایی اعتبارات را در پروژه‌های ملی و درج شده در ردیف بودجه مصوب مجلس غیرممکن توصیف کرد و افزود: در طرح‌های استانی با مصوبه شورای برنامه‌ریزی استان و کمیته شهرستان‌ها امکان جابجایی اعتبارات وجود دارد.
شایقی به محدودیت منابع درآمدی شهرداری‌ها به عنوان نهاد عمومی غیردولتی اشاره و تصریح کرد: سال گذشته 80 میلیارد تومان برای تکمیل پل قدس اعتبار به شهرداری اردبیل ابلاغ و پرداخت شده است.
وی افزود: از محل ارزش افزوده دولت کمک جدی به شهرداری‌ها انجام می‌دهد تا طرح‌های عمرانی و زیربنایی در حال اجرا به سرانجام برسد.

80 درصد برنامه توسعه اشتغال روستاها تدوین شده است
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل به اهمیت توسعه روستاها اشاره کرد و افزود: براساس برنامه ششم توسعه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان موظف شد تا برای روستاهای بالای 40 خانوار مطالعات اقتصادی و توسعه اشتغال را انجام داده و برنامه‌ای را تدوین کند.
شایقی رویکرد اصلی در تدوین این برنامه را کمک به اشتغال روستائیان و جلوگیری از مهاجرت‌ها اعلام کرد و گفت: در 629 روستای استان قرار است این برنامه تدوین شود که تاکنون در 80 درصد روستاها تهیه، تدوین و به فرمانداری‌ها و بنیاد مسکن ابلاغ شده است.
وی اظهار کرد: در کنار این برنامه اولویت امسال توزیع بودجه 1400 توجه به حوزه راه، آب و عمران روستاهاست.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل خاطرنشان کرد: در کنار همه این برنامه‌های عمرانی و اقتصادی ما در توزیع اعتبارات امسال از بخش فرهنگ غافل نشدیم و به فرمانداران تاکید کردیم تا بخشی از منابع را صرف تکمیل پروژه‌ها و طرح‌های فرهنگی، ورزشی و همچنین فعالیت‌های اجتماعی کنند.
شایقی گفت: امیدواریم با تلاش شورای فرهنگ عمومی استان و شهرستان‌ها برنامه‌های خوبی در این بخش تهیه و اجرا شود.

تکمیل راه آهن اردبیل نیازمند 1000 میلیارد تومان اعتبار
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اردبیل گفت: تکمیل راه آهن اردبیل با تلاش مجری این پروژه و با تامین یک هزار میلیارد تومان اعتبار در سالجاری امکانپذیر است
شایقی اظهار کرد: شنیدن صدای سوت قطار آرزوی دیرینه مردم استان اردبیل است که در دو سال اخیر با تلاش و پیگیری استاندار اردبیل و مساعدت رئیس سازمان برنامه و بودجه  کشور سعی بر این بوده تا از طریق فاینانس بانک ملی و تزریق اعتبارات ملی راه آهن در ریل تکمیل و راه‌اندازی قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: در قانون بودجه سال 99 مقرر بود 119 میلیارد تومان اعتبار برای راه آهن اردبیل تامین شود که با پیگیری‌های مستمر علاوه بر این بودجه هزار میلیارد تومان اعتبار برای پروژه راه آهن اردبیل تزریق شد که 100 درصد تخصیص منابع را در این بخش شاهد بودیم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اردبیل به رشد بیش از 5 برابری اعتبار راه آهن اردبیل در سال گذشته اشاره کرد و گفت: با تزریق این اعتبار پیشرفت اجرایی پروژه بسیار مطلوب بوده و ما امروز بازدیدی را به همراه مدیریت شرکت زیرساخت از پروژه راه آهن اردبیل داشتیم که قرار شد با تامین یک هزار میلیارد تومان اعتبار دیگر این پروژه در سالجاری آماده بهره‌برداری شود.
شایقی به افزایش قیمت‌ها و نوسانات خرید تجهیزات مورد نیاز برای این پروژه در یک سال گذشته اشاره کرد و افزود: در دیداری که دوم فروردین استاندار اردبیل با رئیس  سابق سازمان برنامه و بودجه کشور داشتند قرار شد امسال نیز بدون محدودیت اعتبار مورد نیاز راه آهن اردبیل تامین شود به شرط آن که مجری پروژه نیز با قدرت و توانمندی مراحل پایانی پروژه را با قوت به پیش برده و زمینه تکمیل و راه‌اندازی آن را فراهم کند.
وی بیان کرد: هفته آخر اسفندماه سال گذشته در مجموع 240 میلیارد تومان برای راه آهن تزریق 100 درصدی اعتبار انجام شد که 100 میلیارد تومان آن از محل سازمان برنامه و بودجه و 140 میلیارد تومان نیز از طریق بانک ملی برای این پروژه تامین شد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اردبیل افزود: سازمان برنامه و بودجه متعهد شده است تا وام پرداختی از محل بانک ملی را برای راه آهن اردبیل بازپرداخت کند که این هم از کمک‌های ویژه سازمان برنامه و بودجه برای تکمیل خط ریلی اردبیل – میانه بوده است.
دکتر شایقی به ادامه احداث راه آهن اردبیل به سمت پارس‌آباد و اتصال به خط ریلی جمهوری آذربایجان نیز اشاره کرد و گفت: در قانون بودجه سال آینده برای اجرای این پروژه ردیف اعتباری در نظر گرفته شده تا به محض اتمام خط ریلی اردبیل – میانه این پروژه نیز در فاز جدید شروع شود.

سند آمایش استان اردبیل 25 ساله طراحی شده است
دبیر شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل گفت: سند آمایش و توسعه استان اردبیل با یک چشم‌انداز 25 ساله تدوین و تعریف شده است.
شایقی اظهار کرد: در آخرین روزهای سال گذشته شورای عالی آمایش کشور سند آمایش استان اردبیل را به تصویب نهایی رساند تا این سند چراغ راه و برنامه کارشناسی توسعه استان قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: در این سند مسیر توسعه استان تا سال 1425 به خوبی ترسیم و تعیین شده تا ما بتوانیم براساس قابلیت‌ها و توانمندی‌های استان اردبیل را به جایگاه ممتاز و همتراز با سایر استان‌ها ارتقا دهیم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل افزود: در کنار این برنامه 25 ساله اسناد میان مدت 5 ساله و کوتاه مدت یک ساله نیز تعریف و تدوین شده تا براساس این اسناد و همچنین اسناد توسعه‌ای شهرستان‌ها که مراحل نهایی را تکمیل را سپری می‌کند به تقویت و توسعه همه جانبه استان کمکی شایان داشته باشیم.
دکتر شایقی بیان کرد: در کنار سند آمایش استان و سند توسعه شهرستان‌ها در یک برنامه پنج ساله سند توسعه و اشتغال روستاها نیز تدوین شده که هر ساله سند توسعه و اشتغال 125 روستا تهیه و ابلاغ می‌شود که تاکنون در چهار سال متوالی تدوین این برنامه به انجام رسیده است.
وی تصریح کرد: آینده توسعه استان در سه محور کشاورزی، صنعت و گردشگری به خوبی روشن شده و تلاشمان بر این است تا مدیران دستگاه‌های اجرایی و در کنار آن حضور سرمایه‌گذاران به روند تقویت این بخش کمک کند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل گفت: در برنامه ششم توسعه که روبه پایان است عملکرد استان اردبیل در حوزه صنعت، کشاورزی و گردشگری مطلوب بوده و در این پنج سال با اجرای طرح‌های مختلف سرمایه‌گذاری زمینه اشتغال و رونق تولید فراهم آمده است.

بودجه اردبیل در 1400 بیش از 1728 میلیارد تومان است
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل گفت: سهم بودجه استان اردبیل در سال 1400 بیش از یک هزار و 728 میلیارد تومان تعیین و در قانون بودجه درج شده است.
شایقی اظهار کرد: این میزان اعتبار 78.5 درصد نسبت به سال 99 رشد نشان می‌دهد در حالی که میانگین رشد اعتبارات کشوری در سال 1400 در حدود 18 درصد است.

وی مبنای توزیع اعتبارات را در سطح کشور جمعیت اعلام و خاطرنشان کرد: براساس جمعیت سهم استان اردبیل از بودجه کشور 1.56 درصد است و باید از 88 هزار میلیارد تومان اعتبار عمرانی در سال گذشته سهم استان یک هزار و 200 میلیارد تومان می‌بود که این رقم در پایان سال 99 به 2 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل عمده جذب اعتبارات برای استان را مربوط به پروژه راه آهن اعلام کرد و گفت: متناسب با سال جهش تولید ما در مقاطع مختلف اعتباراتی را برای تحرک‌بخشی به پروژه‌های زیربنایی و تولیدی دریافت کردیم.

1600 پروژه کوچک و بزرگ در اردبیل در حال اجراست

دکتر شایقی با اشاره به اولویت تکمیل پروژه‌های نیمه تمام در سطح استان تصریح کرد: در مجموع یک هزار و 600 پروژه عمرانی کوچک و بزرگ در سطح استان اردبیل در حال اجراست که سال گذشته در مناسبت‌های مختلف اعم از دهه فجر و هفته دولت افتتاح 400 پروژه در استان اردبیل به انجام رسید.
وی با تبریک سال نو و نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به تولید،پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها اظهار کرد: از روز اول سال استاندار اردبیل با دعوت از فرمانداران و مدیران دستگاه‌های اجرایی استان جلسه‌ای برگزار کرد تا اولویت‌های سال 1400 تعیین و تعریف شود تا همچنان بر تکمیل پروژه‌های نیمه تمام و اشتغالزا و همچنین تدارک زیرساخت‌ها در بخش صنعت، کشاورزی و گردشگری تاکید شد.
دکتر شایقی خاطرنشان کرد: در کنار این طرح‌ها سعی بر این خواهد بود تا امسال پروژه‌های آبرسانی، عمران روستایی و بهداشت و درمان به انجام رسیده تا در کنار مهار بیماری کرونا جلوی مهاجرت‌های بی‌رویه از روستاها گرفته شده و امکان حفظ مرکزیت و شبکه تولید و اشتغال در روستاها حفظ شود.
وی گفت: ما امسال توجه جدی به حوزه گردشگری به ویژه تامین زیرساخت‌های راه، فرودگاه، راه آهن و توسعه تاسیسات گردشگری نظیر هتل‌ها و آبدرمانی‌ها خواهیم داشت که در این بین علاوه بر سرعین و مشگین‌شهر خلخال نیز به عنوان محور گردشگری طبیعی معرفی خواهد شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل ادامه داد: با تکمیل محور ماسوله – ماجولان – شال جنوب استان میزبان مسافران و گردشگران ورودی از ماسوله خواهد بود که برآورد ما حضور بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر جمعیت گردشگر ورودی از ماسوله به استان اردبیل است.
دکتر شایقی به احداث هتل پنج ستاره و مراکز اقامتی و گردشگری متعدد در خلخال اشاره کرد و گفت: امیدواریم در پایان سال تحول خوبی را در بخش گردشگری استان اردبیل به ویژه مناطق جنوبی شاهد باشیم.

اختصاص 300 میلیارد تومان اعتبار برای چهارخطه راه‌های استان اردبیل
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل با اشاره به اولویت پروژه‌های راهسازی و تکمیل چهارخطه‌ها در سطح استان بیان کرد: در یک اقدام بی‌سابقه در همه شهرستان‌های استان اردبیل پروژه‌های چهارخطه در حال اجراست که برای تکمیل این پروژه‌ها سال گذشته 300 میلیارد تومان منابع به راه و شهرسازی استان اردبیل تزریق شد.
دکتر شایقی گفت: در کنار توسعه راه‌ها و ایمن‌سازی محورهای ترددی برای تکمیل سدها، تصفیه‌خانه آب شرب و فاضلاب و همچنین طرح‌های زیربنایی در بخش آب و خاک منابع خوبی به استان تزریق شده است.

وی تصریح کرد: در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان و کمیته برنامه‌ریزی شهرستان‌ها تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه‌ها با اولویت مورد توجه قرار گرفته تا با نظارت مدیران استانی و شهرستانی و فرمانداران این پروژه‌ها و طرح‌ها به سرانجام برسد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل اظهار کرد: در کنار اجرای طرح‌های آبرسانی به روستاها و مناطق عشایری توجه ویژه‌ای به اجرای طرح‌های هادی روستایی و زیربنایی در بخش کشاورزی شده به طوری که سال گذشته بیش از 80 درصد اعتبارات استان در این حوزه‌ها تحقق یافته است.


١١:٣٤ - چهارشنبه ٢٤ شهريور ١٤٠٠    /    شماره : ٢١٨٠    /    تعداد نمایش : ٧٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 586941
 بازدید امروز : 67
 کل بازدید : 1508890
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/3750

 

تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان اردبیل بوده و استفاده از  مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است.