دوشنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٨
اخبار > 400 پروژه دهه فجر افتتاح می‌شود


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل در برنامه گفتگو با مسئولان :

400 پروژه دهه فجر افتتاح می‌شود

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل گفت: همزمان با ایام‌الله دهه فجر 400 پروژه عمرانی، تولیدی و اقتصادی در استان اردبیل به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل، داود شایقی با حضور در برنامه گفتگو با مسئولان در اردبیل اظهار کرد: با تصویب بودجه 97 و ابلاغ آن از اوایل سالجاری ما سعی کردیم از اردیبهشت ماه جلسات شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان و کمیته‌های برنامه‌ریزی 10 شهرستان را برگزار کرده و توزیع اعتبارات را انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: این روند تا تیرماه ادامه داشته و با مبادله موافقتنامه‌ها شاهد توزیع اعتبارات به شکل استانی بودیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل گفت: علاوه بر اعتبارات استانی استان اردبیل با بهره‌مندی از اعتبارات ملی و ملی استانی شده سعی کرد تا بتواند در مجموع برای 49 پروژه مهم سهم اعتباری دریافت کند.

شایقی مجموع اعتبارات استانی را سرجمع 665 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: تا آخر سال مالی تخصیص و جذب اعتبارات ادامه دارد به طوری که تاکنون نیمی از این اعتبارات به استان اردبیل اختصاص یافته است.

وی تلاش همه دستگاه‌های اجرایی را برای جذب اعتبارات از محل استانی و ملی تا پایان تیرماه یادآور شد و بیان کرد: دو سالی است که فرصت جذب اعتبارات با تشخیص مجلس تا پایان شهریورماه اعلام می‌شود ولی به صورت قانونی دستگاه‌ها تا 30 تیرماه فرصت جذب اعتبارات را دارند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل به وجود یک هزار و 800 پروژه نیمه تمام در سطح استان اشاره و تصریح کرد: حدود 400 پروژه از این تعداد دهه فجر امسال تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد و مابقی پروژه‌ها نیز در سال‌های آینده راه‌اندازی خواهد شد.

 

راه و آب همچنان اولویت توزیع اعتبارات استان

شایقی در ادامه بیان کرد: در سالجاری نیز پروژه‌های حوزه راه و آب و همچنین راه آهن در اولویت تکمیل و تزریق منابع قرار داشت به طوری که برای راه آهن اردبیل امسال علاوه بر 101 میلیارد تومان اعتبارات دولتی از طریق بانک ملی نیز 250 میلیارد تومان منابع تزریق می‌شود.

وی ادامه داد: بانک ملی از قسط اول خود تاکنون 180 میلیارد تومان منابع را تزریق کرده و تا آخر امسال به صورت 100 درصد قسط سال اول که 250 میلیارد تومان است پرداخت خواهد شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل اظهار کرد: در سال آینده نیز با پیگیری‌های انجام شده و با عنایت رئیس سازمان برنامه و بودجه 150 میلیارد تومان منابع دولتی برای راه آهن اردبیل در نظر گرفته شده که با احتساب قسط دوم بانک ملی سال آینده راه آهن 400 میلیارد تومان اعتبار خواهد داشت.

شایقی خاطرنشان کرد: برای سال 99 نیز 520 میلیارد تومان منابع برای راه آهن پیش‌بینی شده که قرار است بازپرداخت تسهیلات ارائه شده از سوی بانک ملی به این پروژه توسط دولت از سال 1400 شروع شود.


احداث 8 مجتمع آبرسانی در مناطق روستایی

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل یکی دیگر از اولویت‌های تزریق اعتبار را آب شرب اعلام و بیان کرد: در حوزه آبرسانی به مناطق روستایی و عشایری که سهم عمده‌ای از این منابع متوجه عشایر بیله‌سوار و پارس‌آباد است در کنار تکمیل 8 مجتمع آبرسانی سعی بر این است تا تک پروژه‌ها نیز در این حوزه اجرایی و عملیاتی شود.

شایقی افزود: 30 درصد اعتبارات استانی قرار شده در حوزه تامین آب شرب روستایی و عشایری هزینه شود که با توجه به نیاز مبرم آنها به آب حتی بیشتر از ساکنان شهری مصمم هستیم تا با هدف توسعه کشت و زرع و دامداری در این مناطق با اولویت آب مورد نیاز آنها را تامین کنیم.

وی این اقدامات را زمینه‌ساز ماندگاری جامعه روستایی و عشایری در سنگر تولید دانست و گفت: مردم مناطق مختلف استان و کشورمان از تولیدات جامعه غیور عشایری این خطه بهره‌مند می‌شوند و ما باید قدردان تولید محصولات متنوع جامعه عشایری باشیم.

 

تخصیص 70 درصد اعتبارات حوزه راهسازی 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل در مورد پروژه های مهم حوزه راه بیان کرد: ما هم در سالجاری و هم سال آینده با اولویت توسعه بزرگراه‌ها و راه‌های مواصلاتی در حال احداث جذب منابع و افزایش اعتبارات را تا چهار برابر در این حوزه شاهد بودیم که باید از تلاش‌های مدیر کل راه و شهرسازی در این زمینه قدردانی کنیم.

شایقی خاطرنشان کرد: برای بزرگراه اصلی اردبیل – مشگین‌شهر 10 میلیارد و 500 میلیون تومان، راه اصلاندوز به بیله‌سوار 12 میلیارد تومان، رضی – امیرکندی – بیله‌سوار 10 میلیارد و 500 میلیون تومان و همچنین راه اردبیل به سرچم و نمین به آستارا نیز به عنوان پروژه‌های جدید و ردیف ‌دار منابعی اختصاص یافته است.

وی گفت: بیش از 70 درصد اعتبارات حوزه راهسازی تخصیص یافته و در کنار راه‌های اصلی توسعه راه‌های روستایی نیز در اولویت مدیران و مسئولان استانی قرار گرفته است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل ترمیم و بهسازی راه‌های روستایی را زمینه‌ساز رونق تولید و اشتغال در بخش کشاورزی و ارائه محصولات متنوع اعلام و تصریح کرد: ما تمام تلاش خود را بکار گرفتیم تا با همکاری فرمانداران به آب و راه روستایی و مناطق عشایری توجهی اساسی انجام شود.

شایقی بیان کرد: برای تامین آب شرب جامعه عشایری ما نسبت به تامین اعتبار 2 میلیارد و 100 میلیون تومان برای خرید 9 تانکر جدید آبرسانی و تحویل آن به آب و فاضلاب روستایی اقدام کرده و تا پایان امسال این تانکرها مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.

وی به افزایش چشمگیر منابع در اجرای پروژه‌ها و همچنین بالا رفتن قیمت تمام شده اجرای پروژه‌ها اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و تورمی که در خرید محصولات مختلف وجود دارد به رغم افزایش اعتبارات کارهای اجرایی شاید به ظاهر نمود گسترده‌تری پیدا نکند اما ما سعی کردیم همه ساله به رغم ثابت بودن بودجه‌های عمرانی کشور به استان‌ها افزایش چندین برابری را برای استان اردبیل اعمال کنیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل افزود: در همین بخش آب و راهسازی به نسبت سال‌های گذشته سه تا چهار برابر افزایش منابع اعتباری را شاهد هستیم و امیدواریم با تکمیل سریع پروژه‌های در حال اجرا بیشتر از این با افزایش قیمت تجهیزات و امکانات خریداری شده روبرو نشویم.

شایقی همچنین ممنوعیت آغاز پروژه‌های جدید را یادآور شد و بیان کرد: هم در سالجاری و هم سال آینده براساس تاکید سازمان برنامه و بودجه آغاز پروژه‌های جدید ممنوع است مگر آنکه 50 درصد اعتبارات آن در گام اول تامین شده باشد.


پیشرفت 80 درصدی پروژه‌های اقتصاد مقاومتی در اردبیل

دبیر شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل در ادامه به پیش‌بینی اجرای 98 پروژه اقتصاد مقاومتی در سالجاری اشاره و تصریح کرد: با کمک 32 دستگاه اجرایی در استان طرح‌های اقتصاد مقاومتی در حال اجراست که پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان سالجاری بیش از 80 درصد این پروژه‌ها عملیاتی و اجرایی شود.

شایقی افزود: در دو سال اخیر براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری و ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ما تمام تلاشمان را بکار بستیم تا طرح‌های مهم و اساسی در این حوزه با تلاش و همراهی همه دستگاه‌ها به انجام برسد که در سالجاری نیز با برگزاری 14 جلسه پیگیر اجرای آنها بودیم.

وی خاطرنشان کرد: ما سامانه‌ای را نیز در استان اردبیل طراحی کردیم تا طرح‌های اقتصاد مقاومتی و روند اجرا و پیشرفت آنها را به صورت دقیق در این سامانه به ثبت برسانیم تا به شکل دقیق و به روز در جریان عملیاتی شدن آنها قرار گیریم.


ممنوعیت خرید کالای خارجی در دستگاه‌های اجرایی

دبیر ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی به شعار سال 97 و حمایت از کالای ایرانی اشاره کرد و گفت: این شعار که از زیرمجموعه‌های اقتصاد مقاومتی است از اول سالجاری مورد توجه هیئت دولت، سازمان برنامه و بودجه و دستگاه‌های اجرایی قرار گرفته تا در قدم اول از خرید کالاهای خارجی در دستگاه‌های اجرایی جلوگیری شود.

شایقی افزود: ما با امضای استاندار اردبیل این بخشنامه را به همه ادارات و دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کردیم و قطعا دستگاه‌های نظارتی در پایان سال و زمان تفریغ بودجه در این موضوع حساس بوده و اجازه نخواهند داد تا خرید کالاهای خارجی به جای کالای ایرانی در دستگاه‌ها به ثبت برسد.

وی در ادامه به اولویت 400 طرح آماده افتتاح برای دهه فجر اشاره و خاطرنشان کرد: بخش عمده‌ای از این پروژه‌ها در حوزه آب، راه و تامین زیرساخت‌ها به همراه واحدهای تولیدی و صنعتی خواهد بود.


رشد 42 درصدی اعتبارات استان در سال آینده 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل اظهار کرد: در سال آینده اعتبارات عمرانی کشور بدون کمترین تغییر همان رقم 62 هزار میلیارد تومان سال قبل تعریف شده در حالی که بودجه استان اردبیل از 645 میلیارد تومان سالجاری در سال آینده به 942 میلیارد تومان می‌رسد.

شایقی رشد 42 درصدی اعتبارات استان را در سال آینده یادآور شد و بیان کرد: در هر سه حوزه اعتبارات استانی، ملی و ردیف متفرقه بودجه استان اردبیل رشد قابل قبولی را دارد و امیدواریم با همت نمایندگان استان در مجلس در زمان رسیدگی به بودجه این رقم باز هم افزایش یابد.

وی شفافیت بودجه سال آینده را به همراه رشد اعتبارات استانی یادآور شد و خاطرنشان کرد: به رغم برخی اظهارنظرهای نادرست کاملا وضعیت بودجه سال آینده و رشد جهشی منابع اعتباری استان اردبیل مشخص است و هیچگونه کوتاهی و قصور در پیگیری و جذب اعتبارات انجام نشده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل ادامه داد: همچنان پروژه راه آهن اردبیل در کنار توسعه بزرگراه‌ها در اولویت بودجه‌ای سال آینده است که انتظار می‌رود بزرگراه اردبیل – مشگین‌شهر، اصلاندوز – بیله‌سوار، رضی – امیرکندی و محور اردبیل – سرچم و اردبیل – آستارا که با 50 درصد افزایش اعتبار روبرو هستند سرعت اجرایی بیشتری بگیرند.

شایقی دیگر اولویت استان را در سال آینده تجهیز بیمارستان‌ها با رشد 2.5 برابری اعتبارات اعلام و اظهار کرد: آبرسانی به مناطق روستایی و پروژه‌های شهری و تکمیل پروژه‌های فاضلاب در اولویت اجرا قرار دارند.

وی در مورد آخرین وضعیت بیمارستان ترومای اردبیل نیز گفت: این پروژه به دانشگاه علوم پزشکی تحویل داده شده و بعد از گذشت 11 سال همچنان در روند تکمیل و بهره‌برداری قرار دارد که امیدواریم با تلاش دانشگاه علوم پزشکی در سال‌های آینده جزو پروژه‌های افتتاحی از جمع 49 طرح مهم و اولویت‌دار استان باشد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل در پایان گفت: برای سال آینده به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده تا از جمع 49 طرح بزرگ در حال اجرای استان اردبیل 15 طرح و پروژه نظیر بیمارستان پارس‌آباد و طرح فاضلاب چندین شهر به بهره‌برداری برسد.

 


١٣:١٧ - شنبه ٢٢ دی ١٣٩٧    /    شماره : ٩٤٦    /    تعداد نمایش : ٧٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 265331
 بازدید امروز : 591
 کل بازدید : 781651
 بازدیدکنندگان آنلاين : 16
 زمان بازدید : 0/2813


تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل بوده و استفاده از مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است.